Gallery Hours of Operation: Monday – Friday 10:00am – 5:00pm


Check out our new exhibit!

Spokane Art School Gallery Closed

Spokane Art School Gallery Closed

The Spokane Art School Gallery will reopen in PHASE 3 of the coronavirus guidelines. Follow us on Facebook for more information.

See you in Phase 3!


Upcoming Exhibit

 2020 SCHEDULE

Mary Farrell

POSTPONED

Opening reception Friday, April 17, 2020 5 – 8PM

 

Spokane Watercolor Society

July 10 – 31, 2020

 

Tybre Newcomer and Robert McKirdie

August 7 – September 25, 2020

 

Artist in Residence

October 2 – 30, 2020

 

Ornament and Small Works Show

November 13 – December 23, 2020


Past Exhibits

Long Shadowz Fade to Black & White – Robert Charloe

February 7 – March 25, 2020

Annual Ornament and Small Work Show – 2019

November 8 – December 23, 2019

Oh Heavens! – T Kurtz

October 4 – 25, 2019

An Extended View – Laura Truitt

August 2 – September 27, 2019

Current II – Mariah Boyle

August 2 – September 27, 2019

2019 Area High School Show

Juried by Jamie Nadherny

June 5 – July 26, 2019

Charlotte Bigelow – Cheney High School

Cora Cashmere – Freeman High School

Teyonia Craft – On Track Academy

Jasmine Daily – Cheney High School

Christopher Dawson – Cheney High School – Honorable Mention

Erin Dougherty – Gonzaga Prep

Kaila Emtman – Mount Spokane High School

Gillian Janda – Mount Spokane High School

Bailey Johnson – Mount Spokane High School

Candence Keller – Mount Spokane High School

Kitana Klingback – Mount Spokane High School – 1st Place Winner

Michael Legkobit – Freeman High School- Honorable Mention

Caitlin Martin – Gonzaga Prep

Bella Mazza – Gonzaga Prep

Moira McLaughlin – Cheney High School

Tyler Mosset – Freeman High School

Mary Neale – Freeman High School

Shonto A. Pete – Cheney High School – 2nd Place Winner

Ceinwyn Phipps – Gonzaga Prep

Sarah Schlegel – Gonzaga Prep – 3rd Place Winner

Brandon Shaffer – Cheney High School

Tegan Shipman – On Track Academy

Grace Thompson – Mount Spokane High School

Eva Ulrichsen – Gonzaga Prep

Jaiden Wagner – Gonzaga Prep

Integration – Jamie N. Nadherny

April 5 – May 31, 2019

My Delicate Flower – Daniel Lopez

February 1 – March 29, 2019

Ornament and Small Works Show 2018

November 9 – December 22, 2019

Aesthetic Contraption – Larry Ellingson

October 5 – 26, 2018

Avoid the Struggle, (a book of fear) – Dan McCann

September 7 – 28, 2018


Area High School Exhibition

July 6 – August 31, 2018

Juried Show by Robert Fifield

Keenan Avery-Carpenter – Honorable mention

Eleanora Becherini

Athayla C. Begay – 1st Place

Katelyn Bumbeck

Ada Cashmere

Chloe Daniels

Donna Finger

Ericka Flory

Emily Freeman

Stuart Gibbs

Xzandre Jean-Francois

Ashley Jensen – Honorable Mention

Bailey Johnson

Hope Johnson

Laura Jones

Namida Amy Kangvanwanich

Hunter Koss

Halle Kuhar-Pitters

Hailey Landkammer

Jamie LeMieux

Savannah Lindsley – Honorable Mention

Avery Matson

Teigan Mikkelsen

Alexa Miller – 2nd Place

Andrew Nordhagen

Mia Puzzo

Annika Readel – 3rd Place

Ashley Runge

Rachel Schupp

Katelyn Tippett

Reluctant Compromise – Joseph Tomlinson

May 4 – April 27, 2018

Alchemy for Cells and Other Beasts – Maya Zeller and Carrie DeBaker

March 2 – April 27, 2018

The Art of the Darkroom: film photography with Bill and Kathy Kostelec

January 12 February 23, 2018

 Ornament and Small Works Show

November 3 – December 23, 2018

Crawl Space – Karen Kaiser

October 6 – 27, 2017

Dreamscapes : Sketchy Memories – Ken Spiering

August 4 – September 29, 2017

 

Water Color; Between the Cascades and the Rockies

June 2 – July 28, 2017

 Cleave, Stick and Split – Lenora J. Lopez Schindler & Richard J. Schindler

April 17 – May 26, 2017